Recenze Fermato.cz – chuť Japonska z Moravy

Dnešní recenze bude trošku jinačí, než všechny předchozí. Dnes to bude recenze na celý eshop Fermato.cz

Recenze Fermato.cz

Informace o fermato.cz

Za internetovým obchodem fermato.cz stojí pan Radim Stráník, který o sobě tvrdí, že miluje dobré jídlo a rád vaří. Tento eshop prodává dochucovadla, ale ne jen tak ledajaké.

Všechny jejich prodávané produkty jsou bez konzervantů, barviv a jakékoliv chemie. Výrobky se ručně vyrábí z lokálních surovin a to mě přesvědčilo o tom, že by si zasloužily recenzi na našem webu biorecenze.cz

Taky už nás totiž nebavilo hledat kompromis mezi chutí, kvalitou a jednoduchostí při přípravě jídel, a proto jsme začali na jižní Moravě vyrábět fermentované rajčatové omáčky, ochucené soli a sečuánské chilli oleje.

zdroj: fermato.cz
Všechny produkty osobně testujeme
 • Vybíráme nejlepší značky
 • Testujeme na sobě
 • Píšeme pravdivé recenze

Jak balí objednávku Fermato.cz

Osobně jsem se trošku bál, jak takové množství skla přežije dopravu z eshopu ke mě, ale vše dopadlo na výbornou. Vše bylo důkladně zabaleno a nic se nezničilo. Takže za mě super.

Pojďme se společně podívat na jednotlivé výrobky, které fermato.cz prodává.

Zálivky na salát

Nápad na rajčatovou zálivku vznikl při ročním pobytu v Japonsku a došlo tak k propojení východní kuchyně s lokálními domácími produkty. 

Zálivka se vyrábí fermentací (Co je to fermentace?) a zachová si tak svěžest a sladkost rajčat, zejména vystoupí návyková chuť umami, kterou známe z japonských jídel.

zálivky na salát od fermato.cz
zálivky na salát od fermato.cz

Já jsem od nich obdržel k recenzi fermentované rajčatové omáčky s příchutí bazalky, chilli a klasickou.

Fermentovaná rajčatová omáčka – Chilli

Fermentovaná rajčatová omáčka - Chilli

Unikátní fermentovaná omáčka s příchutí chilli, připravena z českých rajčat z jižní Moravy. Tahle omáčka se používá jako zálivka do salátů, ale použít ji můžete i do polévek a omáček.


Fermentovaná rajčatová omáčka – Bazalka

Fermentovaná rajčatová omáčka - Bazalka

Fermentovaná rajčatová omáčka s příchutí bazalky, ideální doplněk jako zálivka do salátů. Umí dochutit vše, čemu chybí říz, klidně pokapat na vajíčka nebo do tataráku


Fermentovaná rajčatová omáčka – Klasická

Fermentovaná rajčatová omáčka - Klasická

Ideální jako zálivka do salátů, ale její komplexnost využijete i do polévek, omáček nebo s ní můžete prostě jenom tak pokapat vaše snídaňová vajíčka.

Sečuánské chilli oleje

Sečuánský olej je druh kořeněného oleje, který pochází z čínského města Čcheng-tu v provincii Sečuán. Je vyroben z červených chilli papriček, vody, česneku a je velmi aromatický a pálivý. Kromě toho, že je vysoce chutný, sečuánský olej je také bohatým zdrojem vitamínu A a vitamínu E. Je často používán v čínské a asijské kuchyni jako koření, ale je také vhodný pro smažení a jako zálivka na saláty.

Sečuánské chilli oleje

Sečuánský chilli olej – Crunch Normal

Sečuánský chilli olej - Crunch Normal

Sečuánský chilli olej, který je velice aromatický.

Úroveň pálivosti zvládnou i méně zkušení chilli jedlíci.


Sečuánský chilli olej – Crunch Extra Hot

Sečuánský chilli olej - Crunch Extra Hot

Sečuánský chilli olej ve variantě Extra Hot.

spokojí i ty nejnáročnější chilli gurmány. Obsahuje Bhut Jolokii a Carolinu Reaper. Což jsou jedny nejpálivějších chilli papriček, které jsou k dostání. 

Ochucené soli

Samostatnou a pro mě zajímavou sekcí a kategorií jsou ochucené soli. Ty jsou hodně univerzální a na tuhle se osobně velice těším.

Ochucená sůl – Šimráto

Ochucená sůl - Šimráto

Univerzální kořenící směs se solí, která vás polechtá na jazyku. Kombinace soli, Fermato směsi, sečuánského (Co je to sečuánský pepř?) a černého pepře.

Zvýhodněné a dárkové balíčky

Na fermato.cz naleznete i dárkové a zvýhodněné balíčky. Všechno mají pěkně zabalené a vymyšlené.

Recenzi budu postupně doplňovat o recepty na pokrmy, které díky fermato.cz ochutím a dochutím.

Jaké potraviny se dají fermentovat?

Fermentace, která je procesem vytváření kyselých látek, je stará jako lidstvo samo. Lidé ji využívají k dosažení lepšího trvanlivosti a chuti potravin.

 • Zelí je jednou z nejtypičtějších potravin, které se fermentují. Jednoduše se louhuje ve vodě a přidávají se k ní různé koření, jako je sladká paprika, křen nebo hořčice. Tento proces trvá několik dní až týdnů, v závislosti na druhu zelí a chuti, kterou chcete dosáhnout.
 • Zelenina, jako jsou rajčata, cibule, ředkvičky, česnek, papriky a okurky, se také často fermentují. Proces je stejný jako u zelí, ale může trvat i několik měsíců. K fermentaci se obvykle používá sůl, aby se zabránilo kontaminaci bakteriemi.
 • Ovoce, jako je jablko, hrozno, jahody, banány a hrušky, se fermentují rozmanitými způsoby. Některé druhy ovoce se fermentují samy, jiné se nakládají do ocetu nebo cukru, aby se fermentace urychlila.
 • Ořechy, jako je vlašský ořech, lískový ořech, mandle, arašídy a ořechy pekan, se fermentují ve vodě a sůl se přidává jako konzervant. Tento proces může trvat až několik dní.
 • Sýry, jako je eidam, mozzarella, gouda a cheddar, se fermentují pomocí mléčných kultur, které se přidávají do syrového nebo pasteurizovaného mléka. Tento proces trvá několik týdnů až měsíců.
 • Jogurt se také fermentuje pomocí mléčných kultur, jako je bifidobakterie a streptokoky. Když se tato kultura přidá do mléka, fermentace trvá několik hodin.
 • Víno a pivo jsou dvě potraviny, které se fermentují s použitím kvasnic. Tato kvasnice se přidávají do cukru a tekutin a umožňují transformaci cukru na alkohol. Proces fermentace trvá několik týdnů až měsíců.
 • Mořské řasy, jako je nori, agar a řasa kombu, se fermentují pomocí různých druhů kultur. Ve většině případů se proces fermentace provádí ve slaném roztoku s přidáním různých koření. Tento proces trvá od několika hodin do několika dnů.
 • Zákysy, jako je jablečný zákys, se nejčastěji fermentují pomocí živých kultur ovoce, jako je jablko, citron nebo hruška. K tomu se přidává cukr a kvasnice, aby se zvýšila rychlost fermentace. Proces trvá několik týdnů.
Často se ptáte
1️⃣ Co je to fermentace?

Fermentace nebo-li kvašení je proces, kdy se potraviny nebo nápoje vystaví určitým bakteriím nebo kvasinkám. Tyto bakterie nebo kvasinky pak produkují kyselinu, která změní chuť a vůni potravin nebo nápojů. V potravinářství se tento proces využívá k výrobě různých druhů potravin a nápojů, například k výrobě sýrů, jogurtů, vína, piva, octa a mnoha dalších. Kvašení také pomáhá zvýšit trvanlivost potravin nebo nápojů.

2️⃣ Co je to sečuánský pepř?

Sečuánský pepř je druh koření, který pochází z čínské provincie Šen-si. Jeho jméno pochází z čínských znaků Szechwan, které znamenají „čtyři proudy“. Sečuánský pepř je výrazně pikantní a má ostrý a nakyslý chuť. Používá se k dochucování čínských jídel nebo jako kořenící koření. Kromě toho se často používá v kombinaci s červeným pepřem, koriandrem a fenyklem.

3️⃣ Co jsou to chilli papričky?

Chilli papričky jsou druh papriček, které jsou obzvlášť pálivé. Tyto druhy papriček se vyrábějí z různých druhů papriček, včetně chilli papriček jalapeños a habaneros. Bývají zpravidla konzumovány syrové v salátech, omáčkách a jiných pokrmech, nebo se používají jako kořenící přísada. Mají silnou, ostrou a pálivou chuť a často mohou způsobit slzení očí a mírné pálení úst.

4️⃣ Jaké potraviny se dají fermentovat?

Mnoho druhů potravin se dá fermentovat, včetně zelí, zeleniny, ovoce, ořechů, sýrů, jogurtu, vína, piva, mořských řas, zákysů a dalších. Fermentace, která je procesem vytváření kyselých látek, je stará jako lidstvo samo. Lidé ji využívají k dosažení lepšího trvanlivosti a chuti potravin.

Galerie od Fermato.cz

...

Podobné příspěvky